اخبار حوادث &

عملکرد تگ در سئوی سایت

با وجود اینکه  TAG  یا برچسب سالیان درازیست که وجود دارد اما متاسفانه هنوز در بسیاری از سیستم ها ازجمله مدیرست محتوا و وبلاگ ها همان تصورات و نگاه های قبلی وجود داشته تا جایی که به اشتباه برروی تگ یا برچسب ها وسواس بیش از حد نشان داده می شود.

از نظر سئو، تگ یا برچسب سالهاست که منسوخ شده و به جز اینکه موجب پاک کردن ایندکس های شما می شود مزیتی ندارد.مگر اینکه با نحوه و در موقعیت خاصی مورد استفاده قرار بگیرد.بهتر است بگوییم برچسب ها به این دلیل که موجب محتوای تکراری می شوند (Duplicate content) دشمنان سرسخت رتبه و ایندکس های شما محسوب می شوند.

مزیت و هدف تگ ها در سئوی سایت

کلا تگ یا برچسب می بایست برای کلمات اصلی پست ها و صفحات در داخل وب سایت شما به کار بروند نه به منظور کلمات کلیدی برای موتور جستجوگر.

عملکرد فنی  تگ در سئوی سایت

در حالتی می بایست از تگ استفاده کرد که مثلا می خواهیم کاربری کلمه ای را در داخل وب سایت ما جستجو کرد  لینک پست مورد نظر ما برای آن کاربر نشان داده شود.

هنگامی که از تگ استفاده می کنیم محتوای همانندی با پست اصلی تشکیل می شود به معنی آنکه یک صفحه با URL دیگر که دارای دقیقا همان محتواست.در این حالت یک صفحه جدید که کلمه اصلی و کلیدی ما دقیقا درURL آن است و محتوای داخل آن هم عینا همان است تشکیل می شود و موجب می شود که هنگامی که در وب سایت ما جستجوی داخلی انجام می شود آن کلمه کلیدی که در تگ وارد شده است، تاثیر گذار شود.

سالیان اندکی است که عملیات سئو به این پیچیدگی که امروزه مشاهده می شود وجود دارد. در ابتدا و سال های ماقبل گوگل مانند امروز هوشمند نبود در نتیجه برای افزایش رتبه از تگ بسیار استفاده می شد.به همین جهت در آن زمان وجود داشتن کلمات اصلی و کلیدی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود و بحث هایی که در بالا به آن پرداختیم از جمله ایندکس یا همان محتواهای تکراری در یک سایت مورد توجه و مهم نبود.و در اکثر موارد استفاده از تگ جواب مثبت هم می داد.

اما امروزه به قدری سئو پیچیده و گسترده شده است که هر آن با یک حرکت نابجا می توان ضرر را برای خود خرید.

عملکرد تگ در سئوی سایت

حال این سوال ممکن است برای شما به وجود بیاید که ظرز استفاده صحیح از تگ چگونه است؟

یکی از مهم ترین توصیه ها این است که ماهیت برچسب را به خوبی درک کرده و  از ایجاد یک تگ مخصوص و منحصر به فرد دوری کنید.و هم چنین این نکته را آویزه گوش خود کنید که بی مصرف ترین و بی معنا ترین تگ، تگی است که در کل سایت تنها یک بار به کار گرفته شده.

به کارگیری تگ یا برچسب می بایست به منظور اتصال صفحات به همدیگر مورد استفاده قرار گیرد .

اگر شما برای هر پستی که ایجاد می کنید با کلملت اصلی و کلیدیی که مدنظرتان است ، تگ تشکیل دهید و noindex یا  canonical هم به صفحه اصلی آن مطلب نباشد در اصل شما دارید صفحاتی با درون مایه های تکراری تشکیل می دهید.

و مظمئن باشید که اولین ضرر آن ایجاد سایتی با صفحات و درون مایه تکراری است حال آنکه اتلاف وقت  و کاهش رتبه سایت جای خود دارد.

تنظیمات فنی سایت ها متفاوت است و برخی از سایت ها قسمت های زیادی از درون مایه تگ را به صورت لیس وار نشان می دهد.بدین گونه که بخشی از مطلب گذارده شده و با کلید ادامه مطلب می توان کاملا وارد صفحه اصلی سایت شده و مطلب را به طور کامل مشاهده کنید.یک سری دیگر فقط یک بخش کمی از درون مایه یا محتوا گذارده می شود که به صورت تیتر وار است.

اگر در گذاردن اسن مطالب علی الخصوص در قسمت اول دقت نشود ریسک محتوای تکراری بالا می رود.و در حالت دوم هم ممکن است صفحات به صورت بی اهمیت و ضعیف در نظر موتور جستجو گر بیایند.

پس مهم ترین مطلب این است که طرز استفاده از تگ را درک کرده و حواسمان پرت زیاد یا کم گذاردن تگ نشود. 

پاسخ دهید

9 + 9 =